23 Temmuz 2024, Salı

Son Güncelleme: Bugün

1 Mart 2017, Çarşamba 12:24

Yakup Akar

KONUT KREDİ FAİZLERİNE BİR ÇARE BULUNMALI

Geçtiğimiz iki yıl boyunca konut kredi faizlerinin yüksek oluşu emlak piyasasında durgunluğa neden olmuştu. Gerek yatırımcılar gerek ihtiyaç sahipleri konut kredi oranlarının yüzde 1.25 lere yükselmesiyle birlikte ciddi bir durgunluk yaşadı .

Son aylarda konut kredi faiz oranlarındaki düşüşler bir umut olarak görülmekle birlikte istenen ve beklenilen seviyelere çekilmemiştir. Emlak piyasasının hareketlenmesi satışların normal seyrine dönmesi için psikolojik sınır yüzde 0.75 oranıdır.

Daha önce yüksek rakamlarda konut kredisi kullananların mutlaka faizlerinin uzlaşı sağlanarak günlük faiz oranlarında değerlendirilip yeniden yapılandırılması şarttır. Gayrimenkul piyasasında kesinlikle faiz oranlarının sabit kalması gerekmektedir.

Gelişmelere açık ülkemizde her olay ardından faizlerin aşırı yükselmesi piyasayı olumsuz etkilemekle beraber güven duygusunu da zedelemektedir.

2017 yılına kadar faizler makul seviyeye düştüğünde piyasanın önü açılacak inşaat maliyetleri düşecek sektör canlanacaktır. Emlak müşavirleri kanunu bir an evvel yasalaşmalı her önüne gelenin piyasamızı olumsuz etkilemesinin önüne geçilmelidir.