28 Şubat 2024, Çarşamba

Son Güncelleme: Bugün

Politika

27 Haziran 2019, Perşembe 12:12

SOYER : 23 HAZİRAN'DA BU İKTİDAR GİTMEZ ALGISI KIRILDI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sürdürülebilir Kentler Birliği'nin 26-28 Haziran tarihleri arasındaki 10. İklim Konferansı'na katılmak için Almanya'ya gitti. Soyer, Almanya seyahati çerçevesinde Köln Radyosu ile bir röportaj yaptı. Soyer’in gündeminde iklim değişikliği ve 23 Haziranseçimleri vardı.

VİCDANLAR UYANMAYA BAŞLADI
Çöp ve atık konusunun tüm kentlerde sorun teşkil ettiğini söyleyen Soyer, "Hoyratça kullandığımız doğamız, hiç umursamadan yapılaşmamız, çöp ve atık konusundaki özensizliğimiz, karbon ayak izi konusundaki duyarsızlığımız... İzmir dünyanın her hangi bir kentinden farklı değil. Aynı duyarsızlıklarla karşı karşıyayız. Ama bir umudumuz var. Çünkü artık o vicdan ve duyarlılık uyanmaya başladı. İnsanlar topraklarına doğalarına sahip çıkmaya başladılar" dedi.

İZMİR’DE İLK HEDEF YÜZDE 20
İzmir üzerinden örnekler veren Başkan Soyer, "bu konuda, 2020'ye kadar karbon ayak izimizi yüzde 20 azaltmakla ilgili bir hedefimiz vardı. Benden önce başlamıştı bu çalışma ve devam ediyor. Elektrikli otobüslerin kent içinde kullanılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ve çöplerin ayrıştırılması gibi... Ama en önemlisi bu konudaki farkındalığın artırılması konusunda çalışmalar yürütülüyor. Bu konferanslardan elde edilen bilgileri de İzmirlilerle paylaşacağız" diye konuştu.

23 HAZİRAN BİR MİLAT
23 Haziran seçimleri ile ilgili olarak "Bunun İzmir'e yansımaları olacak mı" sorusunu yanıtlaya Soyer, "Bunun tüm Türkiye'ye yansımaları olacak. Bu seçim kazananı çok olan bir seçim. Adalet, hukuk, vicdan, demokrasi, barış, İstanbullulular ve Türkiye kazandı. Ama belki daha önemlisi Türkiye çok önemli bir kırılma yaşadı. AKP iktidara geldiği günden bu yana en büyük yenilgiyi yaşadı. Dolayısıyla asıl önemlisi bu siyasal kırılmadır. Türkiye'nin geleceğini belirleyecek olan bir milattır 23 Haziran. O nedenle sadece İzmir'e değil tüm Türkiye'ye çok olumlu etkileri olacak. En önemlisi ne yapsak bunlar gitmez, asla biz bu iktidarı değiştiremeyeceğiz algısı ortadan kalktı. Ve demokrasi ile bu değişimin mümkün olduğunu tüm Türkiye gördü.  O nedenle çok tarihi gündü ve bu tarihi günün sonuçları bütün Türkiye'yi etkileyecek."