8 Haziran 2023, Perşembe

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

22 Mayıs 2023, Pazartesi 09:38

KIYMA REKORA KOŞUYOR

KİLOSU 400 LİRA OLDU

5 Mayıs’ta yapılan ithalatla geçici indirime giren et fiyatları, 200 liraya kadar düşen karkas, ithalatın yarattığı rahatlamanın sona ermesiyle 268 liraya fırlayarak bir anda zirve yaptı. Bir kilo kıyma 400 lira olurken fiyatlardaki yükselişin devam edeceği öngörülüyor

Mayıs ayı başında Macaristan ve Sırbistan’dan yapılan karkas ithalinden sonra geçici olarak ucuzlayan et fiyatları, yeniden tırmanışa geçti. İthalat döneminde 240 lira olan karkas fiyatı, önce 210 liraya, ardından 200 liraya düşünce, kıymanın kilosu da 350 lirada kalmıştı. Ancak karkasın, 200 lirayı görmesinden sonra adeta roketlenerek 268 liraya çıkmasıyla birlikte bir kilo kıyma 400 liraya dayandı. Kasaplar, bifteği 500, kuşbaşıyı 420, bonfileyi 500 liradan satmaya başlayacak.

ŞENKARA: KARKASTA KISA DÖNEMDE HEDEF 300 LİRA GÖRÜNÜYOR

İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara, “İthalatın çözüm olmadığını söyledik. Keşke haklı çıkmasaydık” dedi ve piyasadaki bu gelişmeyi şu sözlerle değerlendirdi: “İthalatın hiçbir etkisi kalmadı. Ucuzluk geçici olacaktı ve nitekim bitti. Önümüzde kurban bayramı var. Hayvan sayısında azalma bekliyoruz. Bu azalma beklentisiyle doğru orantılı olarak her sene olduğu gibi fiyatlar yükseliş trendine girdi. Karkasta hedef 300 lira gibi görünüyor. Bu seferki kontrolsüz artış, bizi yani kasap esnafını çok kötü etkileyecek. Çünkü insanların genelinin gelirleri yükselmeden et fiyatlarının yükselmesi, bizleri n işine gelmiyor. Bu durum, et satışlarımızı yarı yarıdan fazla azaltıyor. Karkas yakında, iki-üç hafta içinde 300 lira olur. Hedefte bu rakamın olduğunu görüyoruz. Eğer 300 lira olursa, 35 lira daha zam alırsa, o zaman bir kilo kıymayı en az 500 liradan satmamız gerekecek. İşletme maliyetleri artacak, enflasyon yükselişi olacak. Çok değil, haziran ayının ilk, bilemediniz ikinci haftasında karkas etin 300 lira, bir kilo kıymanın da 500 lira olacağını öngörüyoruz.” Öte yandan Torbalı’da hafta başından itibaren kıyma ve kuşbaşı etin bu fiyatlara satışa çıkacağı öğrenildi.