4 Aralık 2022, Pazar

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

30 Eylül 2022, Cuma 10:18

DOLAR TARİHİ ZİRVENİN SINIRINDA BEKLİYOR

İstanbul serbest piyasada dolar 18,5490 liradan, euro 18,2320 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 18,5470 liradan alınan dolar 18,5490 liradan satılıyor. 18,2300 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 18,2320 lira olarak belirlendi.

Dün (29 Eylül), doların satış fiyatı 18,5300 lira, Euro satış fiyatı ise 18,0410 lira olmuştu. Dolar/TL, dün tarihi rekorunu 18,5573 ile güncellemişti.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin devam eden "şahin" açıklamaları ve artan resesyon kaygılarıyla yüksek oynaklık ve düşük risk iştahı temasının sürdüğü gözlenirken, bugün Euro Bölgesi'nde enflasyon ve İngiltere'de büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına başvurmasının ardından yetkililerin gelecek dönemde de yüksek faiz ortamının süreceğine dair "şahin" mesajlar vermesi, küresel piyasalarda risk iştahının düşük, oynaklığın yüksek kalmasına neden oluyor.

Dün açıklamalarda bulunan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun düşmesinin beklendiğini ancak bunun başarılması için daha yüksek faiz oranına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Fed'in faiz artışlarını durdurmayı düşünmesi gereken bir noktada olmadığını vurgulayan Mester, bir resesyonun bankanın faiz oranlarını artırmasını engellemeyeceğini ifade etti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard da Fed'in enflasyonla mücadele için faiz oranlarını hızlı bir şekilde yükseltmek zorunda olduğunu belirterek, "Enflasyon 2023'te düşmeye başlayacak, ancak bunun hangi hızda olacağı bilinmiyor. Fed'in enflasyonla mücadelesi nedeniyle ABD'nin bir resesyon yaşaması olasılığı da var" dedi.

Fed yetkililerinin açıklamalarının ardından para piyasalarında Banka'nın kasım ve aralık aylarında faizlerde 75 baz puanlık artırıma gitmesine daha yüksek olasılık veriliyor.