4 Ekim 2023, Çarşamba

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

7 Ağustos 2023, Pazartesi 13:11

CHP TORBALI'NIN YENİ İLÇE BAŞKANI AVUKAT HAKKI POLAT OLDU

DELEGASYONUN YOĞUN DESTEĞİNİ ALDI

Cumhuriyet Halk Partisi Torbalı İlçe Örgütü Olağan İlçe Kongresi'ni gerçekleştirdi. Geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleşen kongrede delegasyonun belediye başkanlığı için dosya alması noktasında yoğun ısrarı nedeniyle Övünç Demir ilçe başkan adaylığından çekilirken, Demir'in yerine aday olan Hakkı Polat 340 oyla CHP Torbalı'nın yeni ilçe başkanı seçildi

Genel seçimlerin ardından kurultay sürecine giren Cumhuriyet Halk Partisi, Torbalı’da delege seçimlerini tamamlamasının ardından geçtiğimiz Cumartesi günü Olağan İlçe Kongresi’ni de gerçekleştirdi. Kongrede İlçe Başkan Adayı olacağını açıklayan Övünç Demir, CHP Genel Merkezi tarafından yayınlanan genelge nedeniyle delegelerin yoğun ısrarı neticesinde Belediye Başkan Adaylığı dosyası alabilmek adına ilçe başkan adaylığından çekildi. Bu sürpriz gelişmenin ardından yine delegasyonun talebi doğrultusunda Avukat Hakkı Polat, İlçe Başkan adayı oldu. Seçime tek liste olarak giren Hakkı Polat, 340 delegenin oyunu alarak CHP Torbalı İlçe Başkanı seçildi.

FİTİLİ SEFER İPEKLİ ATEŞLEDİ

Delegelerin ve partililerin genelge nedeniyle ilçe başkan adayı olmamasını ve Belediye Başkan Adaylığı için dosya almasını istediği Övünç Demir’in adaylıktan çekilmesi ve dosya alması yönündeki ısrarı bir kez de kürsüde dile getiren CHP 27 ve 28’inci dönemler Milletvekili Adayı Sefer İpekli bu hareketiyle sürpriz gelişmenin fitilini ateşleyen isim oldu. İpekli, kürsüde yaptığı konuşmasında; “Delegelere benim bir önerim var. Ben geçtiğimiz kongrede Övünç Demir’in o zaman ilçe başkanı olmasını istemiyordum. Ben hep buna karşı çalıştım ve dediğim gibi olmamasını istedim. Oldu ama ikinci kere olmasın diyorum. Ben belediye başkanı aday adayı olmasını öneriyorum. Genel merkezimiz tüzük gereği ilçe başkanları belediye başkanı aday adayı olamıyor. Bizde bunlara karşı saygısızlık yapamayız. Biz bunların kurallarını kanunlarını çiğneyemeyiz. Ben diyorum ki ilçe başkanı olmasını isteyenler el kaldırsın, belediye başkan adayı olmasını isteyenler el kaldırsın. Hala da diretiyor olacağım. Lütfen kendisi de bizlerin bu çağrısını dikkate alsın ve bizleri üzmesin” ifadelerini kullandı.

“BEN BUGÜNE KADAR ÖRGÜTÜME SORMADAN HİÇBİR KARAR VERMEDİM”

İpekli’nin konuşmasının ardından söz alarak kürsüye çıkan Övünç Demir, “Ben bugüne kadar örgütüme sormadan hiçbir karar vermedim. Ancak demin bir mesaj aldım. Bu kongre salonuna da ilçe başkan adayı olarak bir kez daha sizlerin önünde olmaktan şeref duyuyorum.  Genelge gereği ya ilçe başkanı olmama gerekiyor ya da belediye başkanlığı ile ilgili dosya alma gerekiyor. İlçe başkanı olmaması isteniz ilçe başkanı olurum, belediye başkan adayı olmamı isterseniz belediye başkanlık adayı dosyası alırım” şeklinde konuştu. Kongreye katılım sağlayan delegelerin, Demir’e aday olma, dosya al şeklinde ısrarını yinelemesi üzerine Demir, ilçe başkan adaylığından çekildiğini ve belediye başkan adaylığı için dosya alacağını açıkladı.

MAZBATALARINI YARIN ALACAKLAR

Delegelerin talebi üzerine Demir’in yerine aday olan Hakkı Polat, İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada Övünç Demir’in Belediye Başkan adaylığı sürecinde elinden gelen katkıyı koyacağını ifade eden Hakkı Polat, yaptığı konuşmanın ardından delegelerin alkışları arasında kürsüden indi ve oylama için İlçe Seçim Kurulu seçimi başlattı. Delegasyonun yoğun desteği ile CHP Torbalı İlçe Başkanı seçilen Hakkı Polat ve ilçe yöneticileri yarın Torbalı Adliyesi’nde mazbatalarını alarak göreve başlayacaklar.