17 Haziran 2019, Pazartesi

Son Güncelleme: Bugün

1 Mayıs 2017, Pazartesi 17:05

KAYA BAKAN MI OLACAK?

Referandumun ardından gözler hükümette yapılması planlanan değişikliklere çevrildi. Kulislere göre Mayıs’ta AKP'nin olağanüstü kongreye gitmesiyle birlikte Ankara'daki üç önemli adım 'kabine, genel başkan ve Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) değişikliği' olacak.Kabinede beklenen değişiklikte sürpriz isimlerin yer alacağı konuşuluyor. Ancak değişiklik bakanlarla kalmayacak. Olası bir olağanüstü kongrede sadece genel başkan değil, partinin MKYK'sı da yenilenecek. Bu nedenle kabine değişikliğinin önce yapılacağı, kabine dışı kalan bazı isimlerin de MKYK ve parti yönetiminde yer alacağı belirtiliyor.

BELEDİYE BAŞKANLIKLARINDA GÖREVDEN ALMALAR OLACAK 

AKP’de referandumun ardından kabine değişikliğinin ardından il teşkilatlarından başlayarak, taşra teşkilatlarına kadar çok köklü değişimlerin olacağı da uzun zamandır konuşuluyordu. Hatta bu köklü değişiklik ile bazı ilçe belediye başkanlarının da görevden alınmasının da sürpriz olmayacağı artık yüksek sesle telaffuz edilmeye başlandı bile..Kulislerdeki iddialar yolların ayrılacağı belediye başkanlarının istifasının isteneceği, kayyum atanması yoluna gidilmeyeceği, boşalan koltuğa belediye meclisinden görevlendirmeler yapılacağı yönünde.

GENÇ KABİNEDE KAYA SÜRPRİZİ

Kulislere göre, AKP’de 'genç kabine ve genç parti yönetimi' planı hayata geçirilecek. Partide uzun zamandan beri bakanlık ve parti yöneticiliği yapan bazı duayen isimlerin dışında, yeni ve sürpriz isimlerin hükümete gireceği iddia ediliyor. Genç ve yıpranmamış isimlerin kabine için adının geçtiği bu süreçte Torbalı kökenli vekil Atilla Kaya kabineye girecek mi sorusu, zihinleri meşgul ediyor. Bu konuda en büyük handikap Binali Yıldırım faktörü. Bilindiği üzere Kaya Binali Yıldırım’ın yakın çalışma arkadaşlarından. Kulislerdeki iddialar gerçek olursa Mayıs ayında kurulacak yeni hükümette Binali Yıldırım’a Başbakan olarak şans verilmiyor. Cumhurbaşkanı’nın yüzde 51 evet oyunu düşük bulduğu ve o yüzden Binali Yıldırım adına artık sıcak bakmadığı uzun zamandır ulusal basında yazılıp çiziliyordu. Atilla Kaya’nın kabineye girmesinde Binali Yıldırım’ın kadrosunda olması bir risk oluşturabilir.

KAYA HANGİ BAKANLIĞA GELİR?

Yeni başbakan olarak ön plana çıkan en önemli isim şu anda İçişleri Bakanlığı yapan Süleyman Soylu..Atilla Kaya Süleyman Soylu’nun yeni kabinesinde son dönemde yaptığı saha çalışmaları ve ön planda olması dikkate alınarak görevlendirilebilir. Adalet komisyonunda üye olarak çalışmalarıyla tecrübe kazanan Kaya’nın adı siyasi kulislerde sürpriz bakanlardan birisi olarak geçmeye başladı bile.. En çok merak edilen konulardan birisi de Atilla Kaya’nın kabinede hangi bakanlığı alacağı.. Şu anda Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ’ın yeni hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilebileceği o yüzden Adalet Bakanlığı koltuğunun boşalabileceği siyasi kulislerde dillendiriliyor. Hukuk kökenli olan Atilla Kaya’nın Adalet Bakanı olarak yeni kabinede görev alması yeni kabinenin sürprizlerinden birisi olabilir. Ya da bakanlık tecrübesi olamaması dikkate alınarak icracı olmayan bir bakanlıkta görevlendirilerek tecrübe kazanması istenebilir. Bu soruların cevabını önümüzdeki 15-20 günlük süreçte alacağız.

Yazarın Diğer Yazıları