22 Ağustos 2019, Perşembe

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

9 Şubat 2019, Cumartesi 14:06

USTALAR YETİŞTİRECEK ÇIRAK BULAMIYOR

Zanaat olarak sınıflandırılan mesleklerin ustaları, çıraklıktan yetişir. İşe küçük yaşta çırak olarak girip meslek öğrenmeye başlayan çocuklar, ileride o işin ustaları olurlardı. Ancak gerek değişen eğitim sistemi gerekse değişen çağ koşulları, çocukların çıraklıktan uzak durmasına neden oluyor. Sanayide yeni çırakların yetişmemesi ise mesleğin devamlılığını tehdit ediyor. Sanayi ustaları, işe çıraklıktan girmeyip iyi yetişmeyen elemanların iyi usta olamayacağını ifade ediyor.

30 YIL SONRA USTA BULAMAYACAKSINIZ

Torbalı sanayisinin emektar isimlerinden Şah Oto Elektrik Ustası Kahraman Kesici, eskiden çıraklar ile ustalar arasında bir baba – oğul ilişkisi varken, şimdi patron işçi ilişkisine döndüğünü ifade ediyor. Kesici, “Ben 12 yaşında çırak olarak başladım mesleğe. Girdiğim dükkanda 6 çıraktık, daha fazla iş öğrenmek için bir birimizle yarışırdık. Ustamıza asla karşı gelmezdik. Şimdi öyle değil, çırağa azıcık sesinizi yükseltseniz ertesi günü işe gelmiyor. Çoğu çocuk evde bilgisayar oyunları oynamayı tercih edip çıraklık yapmak istemiyor. Şuanda ustalar çırak bulamıyor, 30 yıl sonra vatandaşlar usta bulamayacak” dedi.

TAMİR DÖNEMİ BİTECEK

Yeni usta yetişmediği için makine teknolojisinin farklı bir yöne kayacağını ifade eden Kahraman Kesici, “Biz mekanizmayı incelediğimizde sorunun nereden kaynaklandığını bulur ve tamir ederiz. Ancak iyi ustalar yetişmediği için artık tamir dönemi bitecek. O dönemde mesleği yapacak olan kişiler bozulan parçayı söküp atacak ve yenisini takacak. Yani ustalık dönemi bitip, teknisyenlik dönemi başlayacak” dedi. HASAN DEMİR