27 Ocak 2021, Çarşamba

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

13 Ocak 2021, Çarşamba 13:03

TÜRKİYE'NİN KIŞLIK SEBZESİ TORBALI'DAN

Karnabahar, pırasa, ıspanak, lahana ve kereviz gibi sebzelerin üretiminde hasat yoğunluğu başladı. İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, "Tarımsal üretim anlamında çok bereketli bir sezon bekliyoruz. Mevsimden kaynaklı gecikme olsa da üretim alanında daralma yok" dedi. Torbalılı üretici Nebi Karateke, "Üretim bu sene beklentimizi karşılıyor. Gidişattan şu an için memnunuz. Özellikle pırasa ve kerevizde yüzümüz güldü" diye konuştu.

Kışlık sebze üretimin merkezlerinden Torbalı'da hasat, yoğun şekilde devam ediyor.  

Zaman zaman yağan yağmura rağmen sabahın erken saatlerinde başlayan mesai gün boyu sürüyor. Öğleden önce pırasa hasadına katılan işçiler, öğleden sonra kereviz hasadıyla devam ediyor. 

Üretilen kışlık sebzelerin bir bölümü, başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. 

Hasadın devam ettiği pırasa, tarlada 2 liradan, karnabahar 1 liradan, brokoli 1,5 liradan, kereviz ise 2,5 liradan satılıyor. 

"Üretim alanında daralma yok"

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, yaptığı açıklamada, kentte önemli tarım potansiyelinin bulunduğu söyledi. 

Tarımın  12 ay devam ettiğini vurgulayan Özen, Türkiye'nin kışlık sebze ihtiyacının karşılanması konusunda da kentin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. 

Teknolojinin tarımla entegrasyonu sonucu birim alandan alınan ürünlerde artış yaşandığını kaydeden Özen, de bu alanda önemli çalışmalar yapıldığını anlattı.

Geçen yıl yaşanan olumsuzluklara rağmen tarımsal üretimin tüm çeşitlerinde artış yaşandığını aktaran Özen, "2021 yılına bu olumsuzluklardan kurtulmuş bir şekilde giriyoruz. Tarımsal üretim anlamında çok bereketli bir sezon bekliyoruz. Mevsimden kaynaklı gecikme olsa da üretim alanında daralma yok." diye konuştu. 

Salgında tarım konularının büyük bir ilgi gördüğünü belirten Özen, "Herhangi bir gıda eksikliği, üretim eksikliği gibi bir durum söz konusu değil." dedi.

Torbalı’da kışlık sebze üretimi yapan Nebi Karateke, 1400 dekarda sebze ürettiğini söyledi.

20 seneye yakın süredir çiftçilik yaptığını belirten Karateke, "Üretim bu sene beklentimizi karşılıyor. Gidişattan şu an için memnunuz. Özellikle pırasa ve kerevizde yüzümüz güldü." ifadelerini kullandı.