22 Nisan 2019, Pazartesi

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

13 Eylül 2018, Perşembe 17:03

TORBALI'YA RAKİP ÇIKTI SUDAN'DAN PAMUK GELİYOR

Torbalı’da son dönemde yoğun olarak ekimine başlanan ve beyaz altın olarak nitelenen pamuğa rakip geliyor: Sudan’da yetişen pamuk Türkiye’ye gelecek. Konu Tarım Bakanı Pakdemirli’nin Sudan ziyaretinde gündeme geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Türkiye ile Sudan arasındaki tarım ve hayvancılığa dayalı iş birliğinin hayata geçirilmesinde önemli mesafeler kat ettik." dedi.

"PAMUK BURADA DAHA KALİTELİ"   

Öte yandan ziyarette bakana eşlik eden Tarım İşletmeleri Genel Müdürü (TİGEM) Ayşe Ayşin Işıkgece Türkiye’ye tahsis edilen ve ekimi yapılan pamuk tarlalarını gezerek, yürütülen çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:  

 "Bu gördüğünüz alanda pamuk ekili. Kasım sonu, aralık başı gibi bu ürünler pamuk haline geldiği zaman Türkiye'ye gelecek. Biz bu ürünlerin özel sektör üzerinden satışını gerçekleştireceğiz. Yerel üreticiyle TİGEM arasındaki anlaşmanın sonucu olarak üreticiler bu ürünleri buraya ektiler. Pamuk burada hava koşulları nedeniyle çok daha kaliteli bir şekilde ortaya çıkıyor.  Dolayısıyla verimli bir sonuç olacağını düşünüyoruz. Şu anki bitki görüntüsü de bunu doğruluyor.