9 Ağustos 2020, Pazar

Son Güncelleme: Bugün

Sağlık / Yaşam

23 Ekim 2018, Salı 09:01

TORBALI SORUN KONUŞUYOR ONLAR BİRİNCİLİK ALDI

Torbalı’da yeni hastane açıldığından bu yana şikayetler dinmiyor. Özellikle yoğun hasta şikayetlerinin başında hastaneden diğer hastanelere yapılan sevkler geliyor.Torbalı şikayet ve sorunlarla boğuşurken komşu ilçe hastanesine ödül geldi. Ödemiş Devlet Hastanesi Gebe Okulu, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından 3'üncüsü bu yıl ilk kez ulusal olarak düzenlenen Doğuma Hazırlık ve Eğitimciliği Kongresi'nde, bugüne kadar yaptıkları çalışmalar nedeniyle birinciliğe layık görülüp, plaket ile ödüllendirildi.

BİRİNCİLİK ALDILAR

Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından Çeşme’de otelde, 18-21 Ekim arasında 1. Uluslarararası 3. Doğuma Hazırlık ve Eğitimciliği Kongresi düzenlendi. Kongereye Türkiye'nin dört bir yanından 'Gebe Okulu' olan hastaneler katıldı. Kongrede, bugüne kadar yaptıkları çalışmalar değerlendirilen gebe okulları, ödüllendirildi. Yapılan değerlendirme sonucunda, Ödemiş Devlet Hastanesi Gebe Okulu birinciliği, Zeynep Kamil Doğum Hastanesi ikinciliği, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Okulu ise üçüncülüğü elde etti. Dereceye giren hastanelerin Gebe Okulu birimleri plaket ile ödüllendirildi. Ödemiş Devlet Hastanesi Gebe Okulu hemşireleri Sevgül Bakıcı, Sevil Emek, Yelda Karaerkek ve Yeliz Ozgan birincilik ödülünü almanın mutluluğunu yaşadı. Ödül hastanede sevinç yarattı.

İNSAN ODAKLI ÇALIŞMA

Ödemiş Devlet Hastanesi Gebe Okulu Sorumlusu Sevgül Bakıcı, "Hastanemizde 2014 yılından beri Gebe Okulu hizmetimiz devam etmektedir. Okulumuzda bugüne kadar 500 anne adayına eğitim verdik. Kursa katılan annelere 22 haftalıktan itibaren 8 - 10 kişilik gruplar halinde eğitim veriyoruz. Gebeliğin nasıl oluştuğunu, beslenme, tehlike işaretleri, gebelik takipleri, doğuma hazırlık, doğum süreci, lohusalık, bebek bakımı konularında her hafta bir saat teorik eğitimlerinin yanı sıra nefes ekzersizi, hamile gevşeme meditasyonu eğitimleri veriyoruz. Bu da hamilelerin özgüvenlerini artırmaktadır. Bu durum anne adaylarının çok rahat doğum yapmalarını sağlamaktadır. Tabii ki bunu tek başımıza yapmıyoruz, doğumhane ekibi de bize yardımcı oluyor. Aldığımız ödül bizim için büyük bir önem taşımaktadır" dedi.