10 Ağustos 2020, Pazartesi

Son Güncelleme: Bugün

Ekonomi

27 Haziran 2017, Salı 12:55

TORBALI BEYAZ ALTINA GERİ DÖNÜYOR

Ülke genelinde pamuk ekimine ayrılan tarım alanları 2015 yılında yüzde 9, 2016'da yüzde 15 iken, oran bu yıl yüzde 20 gibi ciddi seviyeye ulaştı. Bir dönemin beyaz altını olarak görülen pamuk ekimini uzun yıllardır bırakmış olan Bergama, Nazilli, Köşk, Denizli ve Torbalı’da üreticinin yeniden ürüne dönmüş olması ise geleceğe dair umutları güçlendiriyor.

Ülke genelinde pamuk ekimine ayrılan tarım alanları 2015 yılında yüzde 9, 2016'da yüzde 15 iken, oran bu yıl yüzde 20 gibi ciddi seviyeye ulaştı. Bir dönemin beyaz altını olarak görülen pamuk ekimini uzun yıllardır bırakmış olan Bergama, Nazilli, Köşk, Denizli ve Torbalı’da üreticinin yeniden ürüne dönmüş olması ise geleceğe dair umutları güçlendiriyor. Türkiye’nin toplam pamuk ekim alanının 425 bin hektardan bu yıl 500 bin hektara ulaştığı tahmin ediliyor. Pamuğun en çok üretildiği 2001'de 710 bin hektar alanda yapılan üretimle 935 bin ton ürün elde edilmişti. Bugünkü verimle aynı alanda 1 milyon 400 bin ton ürün elde etmek mümkün.

ESKİ GÜNLERE DÖNÜŞ ÖZLEMİ

Uluslararası Pamuk İstişare Komitesi'nin (ICAC) verilerine göre, 2015-2016 sezonunda Türkiye, pamuk ekim alanı yönünden dünyada dokuzuncu, birim alandan elde edilen lif pamuk verimi yönünden ikinci, pamuk üretim miktarı yönünden yedinci; pamuk tüketimi yönünden dördüncü, pamuk ithalatı yönünden beşinci ülke oldu.

GÜÇLÜ ÜRETİCİ OLMA YOLUNDA

Türkiye’nin pamuk üretiminde eski güçlü konumuna doğru hızla gelmeye başladığını söyleyen Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, bu yıl ekim alanlarında yüzde 20 artış olduğunun gözlemlendiğini söyledi. Geçen yıl kar eden üreticinin bu yıl pamuğa ayırdığı alanları arttırdığına işaret eden Kocagöz, “Tespitimize göre Türkiye’de pamuk ekim alanlarında yüzde 20'lik bir artış var. Bu alan olarak da 700-800 bin dönüm artışa tekabül ediyor. Rekoltenin ise 850 bin- 900 bin tonlara ulaşacağı bir sezon bekliyoruz.

TORBALI'NIN BEYAZ ALTINI

Egeli üretici terk ettiği pamuğa yeniden dönüyor Bir dönem pamuk ihraç eden bir ülkeyken, rekabetçi üretim koşullarını kaybettiği için üretimi 935 bin tonlardan 380 bin tonlara gerileyen ve net ithalatçı konuma düşen Türkiye’de, son yıllarda çiftçiler hızla yeniden pamuk yetiştiriciliğine yöneldi. Üretici geçtiğimiz yıl kar da edince bu yıl ürüne eğilim daha fazla oldu. Bergama, Manisa, Koçarlı, Nazilli, Torbalı, Köşk, Denizli... Bu bölgeler Ege’nin önemli pamuk üretim alanlarına sahipken, üreticisi uzun yıllardır bu ürünün yetiştiriciliğini terk eden yerler. Bu yıl ise bu bölgelerde pamuk yetiştiriciliğinde çok ciddi artışlar var. Buralarda pamuk ekiminde en az 3 yıl kalıcılığı sağlarsak, biz 1 milyon ton eşik hedefine çok rahat ulaşacağız” diye konuştu.