5 Ağustos 2020, Çarşamba

Son Güncelleme: Bugün

Politika

12 Haziran 2018, Salı 14:04

SOSYAL YARDIMLAR KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİL

Romanların yoğunlukta olduğu Çırpı'da iftara katılan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, "İhtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım devletin görevidir, kimsenin tekelinde değildir" dedi.

Romanların yoğunlukta olduğu Çırpı'da iftara katılan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, "İhtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım devletin görevidir, kimsenin tekelinde değildir" dedi. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Bayındır'a bağlı Çırpı’da iftar programına katıldı. İftara, Purçu ile birlikte, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP Bayındır İlçe Başkanı Behçet Aydilek, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, İstanbul Milletvekili adayı Sinan Karaca Öztürk de katıldı. Çırpı’da Roman vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılanan Milletvekili Purçu, mahalle ziyaretleri de gerçekleştirdi. Milletvekili Purçu, Romanlar başta olmak üzere risk altındaki yoksul ve yoksun gruplar için sosyal devlet ilkesini hiçe sayarak hareket ettiğini, muhtaçlık kültürü yarattığını öne sürdüğü AK Parti iktidarını eleştirdi. AK Parti’nin vaatten ve sorunları ötelemeden öteye geçmediğini, Romanlar için somut adım atmadığını savunan Purçu, "Yoksulluk ve yoksunlukla baş başa bırakılanlar için, ezilenler, yok sayılanlar, sorunları ötelenenler için samimi adımlar atıyoruz, yaşam koşullarını iyileştirecek projelerle, Romanlar için geliyoruz, yoksullar için geliyoruz, millet için geliyoruz" diye konuştu.

AKP GİDERSE SOSYAL YARDIMLAR KESİLİR YALANINA İNANMAYIN

İnsan onuruna yakışır, hakkaniyetli bir sosyal destek anlayışıyla, AK Parti’nin yarattığını öne sürdüğü muhtaçlık kültürünü CHP iktidarında ortadan kaldıracaklarını ifade eden Milletvekili Purçu, iktidar değişirke sosyal yardımlarının kesileceği endişesi taşıyan vatandaşlara seslenip, "Vatandaşımız üzerinde baskı kuruluyor. Biz yardım temelli anlayışa karşıyız. İhtiyaç sahiplerine sosyal destekle vatandaşlarımızı güçlendirmeyi temel alıyoruz. Sosyal yardımlar, devletin görevidir. Kimsenin tekelinde değildir. Keyfiyete dayalı sosyal politika olmaz. AKP kendine muhtaç vatandaşlar istiyor. Kendileri giderse yardımların kesileceği algısı yaratıyor. Hiçbir Roman kardeşim buna inanmasın. CHP iktidarıyla, yoksulu daha yoksullaştıran, vatandaşlarımızın kalıcı istihdam koşullarına erişmesini teşvik etmeyen, yardımları tehdit unsuru gibi kullanan hükümetin bu yanlış politikasına son vereceğiz. Sosyal devlet gereği olarak, ihtiyaç sahiplerine, adil dağıtım sözü veriyoruz. Kimse endişelenmesin, kimse yardımı hükümet veriyor sanmasın. CHP iktidara gelecek ve sosyal devlet ilkesi gereği, kriterleri belirli olan sosyal desteklerle ihtiyaç sahiplerinin haklarına eşit erişimini temin edecek. Roman vatandaşlarımız güvenceli, sağlıklı, nitelikli ve adaletli yaşam koşullarına kavuşacak" dedi.