22 Eylül 2020, Salı

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

16 Eylül 2020, Çarşamba 08:35

PANDEMİ LOKANTALARI VURDU TEK TEK KAPANIYORLAR

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Aykut Yenice, , İzmir’de son 2 ayda oda üyesi 400 işyerinin kapandığını belirtti.

Yenice, lokantacı esnafının olmazsa olmazları arasında ilk sırada yer alan temizlik ve hijyen konusunda, uzman olmayan kişilerin kitle iletişim araçlarında yaptığı olumsuz yorumların neden olduğu endişeye dikkat çekti. Bu konuda Yenice şunları söyledi: “Pandemi sürecinde en fazla denetlenen kurumlarız. Belediye, emniyet, tarım, sağlık kuruluşlarının temsilcileri işyerlerimizi ayrı ayrı denetliyor. Bizler bu denetimlerden memnunuz. Ancak, müşteri kitlesinde yol açtığı gereksiz endişe zarar verici boyutlarda.”       

“Adımız küçük esnaf ama işimiz büyük”         

Pandemi sonrası esnafa getirilen kısıtlamaların yarattığı sıkıntılara değinen Yenice, 7 aydan bu yana disko, bar, gece kulübü ve birahanelerin kapalı olduğunu hatırlattı. İzmir Kordonboyu’ndan 110 işletme olduğunu belirten Yenice, “Bu 110 işletme bugün kapansa, hangi otomotiv, mobilyacı, ayakkabıcı esnafı öder o kiraları. Dolayısıyla adımız küçük esnaf ama işimiz büyük ticaret erbabı. Bizlere destek olunmalı. Özellikle yerel yönetimler işgaliye, tabela, ilan vergisi gibi konularda esneklik göstermeli. Kira, elektrik ve su faturalarıyla ilgili destekler çok yerinde olacak. KDV indirimi bir yıl sürmeli. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı. Kredisini ödemekte zorlanan ve yeni kredi ihtiyacı olan esnafa yardımcı olunmalı” diye konuştu.