21 Ekim 2021, Perşembe

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

13 Ekim 2021, Çarşamba 13:40

ÖZBEY'DE 6 EVİN SU SAATİ HABERSİZ SÖKÜLDÜ

Özbey'de aynı sokaktaki altı hanenin su saatleri dün İZSU tarafından söküldü. Kendileri evde yokken habersiz şekilde su saatlerinin söküldüğünü gören vatandaşlar İZSU'yu aradıklarında ise gösterilen gerekçe ile büyük bir şok yaşadı. İZSU yetkilileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapı kullanım belgelerinin iptal edildiği gerekçesiyle su saatlerinin söküldüğünü bildirdi.

Dört yıl önce imar barışı düznlemesi ile yapı kullanım belgesi sahibi olan vatandaşlar, bu belge ile elektrik, su ve doğalgaz abonesi oldular. İZSU'ya kanalizasyon ve temiz su aboneliği için para ödeyen, Elektrik ve doğalgaz abonesi olarak para ödeyen ve hatta oturdukları ev için devlete konut vergisi ödeyen vatandaşlar, yapı kullanım ruhsatlarının iptal edilmesiyle büyük bir şok ve hak mahrumiyeti yaşadı.

NE YIKANACAK SU VAR NE DE ABDEST ALACAK

Susuz kalan vatandaşlardan biri olan Ersin Dündar yaşadıkları mağduriyeti şu sözlerle açıkladı, "Bize haber verilmeden su saatlerimizi söktüler. Bu sokakta yaklaşık 60 kişi yaşıyor ve hiç birimizin şu anda suyu yok. Okula giden çocuklarımız nasıl banyo yapacak? işçilerin kıyafetleri nasıl yıkanacak. Namaz kılan yaşlılarımızın abdest alacak suyu yok. Pandemi döneminde su kesilir mi? Bu insan haklarına aykırı bir durumdur. Yetkilere sesleniyoruz, bizi susuz bırakmayın"

DÖRT YIL ÖNCE VERİLEN HAKLAR ŞİMDİ GERİ ALINIR MI?

Olup bitene anlam veremediğini ifade eden Ersin Dündar "Bize dört yıl önce yapı kullanım ruhsatı verildi. Bu ruhsat sayesinde elektrik, su ve doğalgaz abonesi olduk. Her birine ayrı ayrı abonelik parası ödedik. Kanalizasyona bağlanmak için ayrı para ödedik. Bizim evlerimiz kaçak olsa zamanında bu aboneklikleri ödeyemezdik. Hatta geçen yıl evimiz için gelir vergisi bile ödedik. Vergi ödediğimiz evin yapı kullanım ruhsatı nasıl iptal edilir? ifadelerini kullandı.