27 Ocak 2021, Çarşamba

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

13 Ocak 2021, Çarşamba 13:31

MENEMEN'DE BEKLENEN KURA ÇEKİLDİ

Menemen Belediyesi’nde belediye başkanvekilini belirleyecek olan kura çekilişi az önce gerçekleşti. Kuradan çıkan isim Cumhur İttifakı’nın adayı Aydın Pehlivan oldu. Meclisteki Millet İttifakı üyeleri, durumu protesto etti.

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından başkanvekilliği için seçim gerçekleşmiş Millet İttifakı adayı Deniz Karakurt ve Cumhur İttifakı adayı Aydın Pehlivan son turda eşit oy alınca kura çekilişine gidilmişti. Kura çekilişini CHP’li Karakurt kazanmasına rağmen mahkeme kararı ile kura çekilişinin tekrarına karar verildi.

Millet İttifakı üyeleri kararı protesto ederek, üst mahkemeden gelen karara kadar kura çekilişine katılmayacaklarını açıkladı. Daha önce üç kez ertelenen kura çekilişi bugün gerçekleşti ve kuradan Aydın Pehlivan’ın ismi çıktı.

CHP YÜZDE 54 OY ALARAK KAZANMIŞTI

2019 Yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi adayı Serdar Aksoy, oyların yaklaşık yüzde 54’ünü alarak ve en yakın rakibi olan adaya yaklaşık 10 bin oy fark atarak seçimi kazanmıştı. Serdar Aksoy’un görevden alınmasının ardından başkanvekili seçimi gerçekleşmiş ve CHP’li Deniz Karakurt kazanmıştı. Tartışmalı mahkeme kararının ardından kura çekilişi tekrarlandı ve Ak Parti, tarihte hiç seçim kazanamadığı Menemen Belediyesi’ni yönetme hakkı kazandı.