23 Ocak 2019, Çarşamba

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

12 Şubat 2018, Pazartesi 08:31

KURULTAY TORBALI'YI 2019'DA NASIL ETKİLER?

 Geçen hafta pazartesi günü CHP kurultayının ardından bir yazı yazmıştım. Daha gelişmelerin dumanı üstündeydi..Geçen sürede süreç olgunlaştı parti meclisi şekillendi . Bu gelişmeler üstüne birkaç kelam yazmakta farz oldu.

CHP’nin 2019 yılı belediye başkan adayını genel merkez atayacak. Bu yüzden kurultay sonrası oluşan Parti Meclisi ve Parti Meclisi içerisinden seçilecek olan Genel Başkan Yardımcıları (MYK üyeleri) oldukça önemli. Aday olacak kişinin bu zamana kadarki performansının, halkta karşılığının yanı sıra oluşan parti meclisinde ve MYK da güçlü olan aday 2019 yılında ipi göğüsleyecek..

Uzatmadan bu konuya direkt tespitle gireceğim.

Son oluşan parti meclisinde ortaya çıkan tabloya baktığımız zaman 2019 ufkunu çok rahat görebiliriz. 60 kişilik parti meclisinde 20 Parti Meclis üyesi Övünç Demir’e çok yakın isimler..Bu 20 isimden 7-8 ismin ise Genel Başkan yardımcılığı için görevlendirileceği düşünüldüğünde Demir isminin MYK’da da güçlü olacağı net olarak görülüyor. Bunun yanında birinci bölgedeki 7 milletvekilinin en az 5 i Demir’i işaret ediyor. Bunu da atlamamak lazım..

Uygur cephesine bakarsak neyi görüyoruz?

Uygur’un genel merkezde tutunduğu 3 isim vardı. Kamil Okyay Sındır, Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu.. Bu 3 ismin de kurultay sonrası ismi çizildi diyebiliriz. Yani Uygur’un genel merkezde tutunacağı bir ismi kalmadı. Uygur’un 2019 için tek kartının Aziz Kocaoğlu olduğu anlaşılıyor.. Ama Kocaoğlu’nun da Kurultay için önerdiği isimlerin büyük çoğunluğunun listeye alınmadığını düşünürsek artık çok fazla etki gücü kalmadığını söyleyebiliriz.. Yani işin özü ; CHP Torbalı’da seçim kaybettiğinden beri neredeyse hiç çalışmayan ve bu nedenle genel merkezde karşılığı olmayan Uygur artık tamamen genel merkezin radarından çıktı..

Genel merkezin aday belirlemede ne kadar etkin olduğunu geçmişten şu şekilde örnek vererek renklendirelim.

Yıl 2009.. İsmail Uygur 5 yıllık belediye başkanlığı ardından seçime giriyor. Örgütte ve Torbalı’da güçlü durumda ve ilçe Başkanı da onun yanında. Ama genel merkeze yakın bir isim dengeleri bozuyor. Bu isim Tarık Akan. İbrahim Öz’ün aday gösterilmesini sağlıyor. Düşünün 5 yıl belediye başkanlığı yapmışsınız, örgütte gücünüz var ama genel merkez sizi çiziyor. O günleri yaşayanlar eğer Öz aday gösterildiğinde aynı gün içinde parti binasına gitseydi , seçime kesinlikle onunla girileceğini vurguluyorlar..

2014 yılında yapılan seçimde ise sorumsuzca davranıp mahkemelere gitmeyip ceza alan Uygur belediye başkan aday adayı olamadı. . Öz ise tekrar aday gösterilmeyince küsüp DSP’den aday oldu. Uygur ise seçim kampanyası süresince meydanlarda neden aday adayı olamadığını anlatıp Yörük’ü gölgede bıraktı.Yörük’e projelerini anlatması için yeterince zaman bırakılmadı.. Belediye başkanlığı altın tepsi içinde AK Parti’ye verildi.. Uygur 2019’un son virajında kendini ön plana çıkarmak için bu konuda bir tezini sürekli tekrarlıyor ‘’ 2014’te ben aday olsaydım Torbalı’da seçim kaybetmezdik’’.. Oysa 2014 yılında CHP’nin adayı kim denildiğinde halkın zihninde kalan Uygur ismidir.. Sokakta vatandaşa sorulduğunda Chp’ye oy vermeyenlerin esas nedeninin Yörük başkan olsaydı Uygur’un gölgesinde kalacak bir başkan olacaktı ve belediyeyi yine Uygur yönetecekti algısıydı. Bu nedenle insanlar 2014’te seçimi Uygur’un kaybettiğini veya Yörük’e kaybettirdiğini söylüyorlar.Bunun da altını çizelim.

Peki Övünç Demir ismi genel merkezin ajandasına nasıl girdi? Dikkatini nasıl çekti?

Burada siyasete yeni girecek gençler için büyük ders var aslında.. Demir partiye hiç küsmedi. Yolunu rotasını hiç değiştirmedi.2014 yılında belediye başkan aday adayıydı. Aday gösterilmeyince o diğerleri gibi küsmedi. Sahada çıktı ter döktü. Kongrede çıktı ilçe başkan adayı oldu. Ertesi gün bir soluklanayım demeden aynı tempoyla çalışmaya devam etti. Siyasette duruş ve istikrar çok önemlidir. Duruşunu ve istikrarlı çizgisini hiç bozmadı. Hafta sonu, tatil, bayram seyran demeden partili partisiz ayırt etmeden cenazelere koşturdu. Gidemediği yere çelengini gönderdi. Karakolda, adliyede, hastanede partililerini hiç yalnız bırakmadı. Bürosuna gelen ziyaretçilere kapısını sonuna kadar açtı. AK Parti tarafından işten çıkartılan belediye çalışanlarının birçoğunu hatrının geçtiği işletmelerde işe soktu.2014 yılında partinin 1800 üyesi vardı, şimdi partinin üyesi 6 bine yakın oldu. Üçe katlandı. Bu sayının üçe katlanmasında en büyük pay Demir’indi. Demir kapı kapı gezerek başta üye olmayan partilileri partiye kazandırdığı gibi aynı zamanda CHP’ye oy vermeyen kişileri de CHP politikalarının doğru olduğu konusunda ikna ederek partiye kazandırdı.. Demir üye sayısını arttırırken 20 yıldır partiye kendisine yakın olmayan kimseyi üye yapmayanları da partiye üye yapma konusunda harekete geçirdi. Her genel seçimde Torbalı’da ayak basmadık yer bırakmadı. Referandumda kuruluşunda bulunduğu hayır platformu ile Torbalı’da çıkan hayır oylarının mimarı oldu. Kılıçdaroğlu ile adalet yürüyüşünde Türkiye’de en uzun yürüyen 100 kişiden birisi oldu.. Çanakkale’deki adalet kurultayında görevden kaçmadı..Son yapılan 36. Olağan kurultayında günler öncesinden Ankara’ya giderek çalışmaların bizzat içinde yer aldı. Bu çalışmalar Övünç Demir ismini 2019 yılı için genel merkezin ajandasına yazdırdı..İbrahim Öz Tarık Akan’ı askerdeki dostluğu ile kazanmıştı ama Övünç Demir Ankara’da olan bugünkü kendi Tarık Akanlarını döktüğü ter ile kazandı.

İşin bir de Torbalı’da sesini çıkarmadan olayları izleyen parti tabanı boyutu var..  O konuya da bir bakalım

CHP tabanı 2019 için artık yeni, genç, vizyon sahibi aday istiyor. 1994 yılından bu yana siyasetin içinde olan eski isimlerle yoluna devam etmek istemiyor. Bu konuda çok rahat bir çalışma yapabilirsiniz. Berbere, bakkala, manava, emlakçıya, köy kahvesine girin ve sorun.. Büyük çoğunluğu size genç dinamik aday olması lazım, Övünç Demir olmalı diyecektir. Ben gittim ve sordum o yüzden rahatlıkla bunları yazabiliyorum. Aynı çalışmayı sizler de yapabilirsiniz. Hatta partili partisiz halkın tabanında Demir ismi her geçen gün ön plana çıkıyor. Bunu da gözlemliyorum..

Bu kurultay 2019 için Torbalı’da yumurtanın kabuğunu çatlattı. Önümüzdeki süreçte Torbalı siyasetinde en can alıcı söz ‘’ İşleyen Demir’’ ışıldar sözü olacak..

Son viraja girerken skor 20-0 Övünç Demir lehine görünüyor. CHP’nin 2019 daki belediye başkan adayı şimdiden belli diyebiliriz.

Bu arada değerli sanatçı Tarık Akan’ı da bu vesileyle rahmetle anıyorum.