26 Şubat 2021, Cuma

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

22 Ocak 2021, Cuma 13:48

KÜÇÜK MENDERES OVASINA YENİ SÜT İŞLEME TESİSİ

Bayındır ve Ödemiş'te hayata geçirilen iki önemli süt ve et tesisinin tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Bu tesis son yıllarda kamu eliyle açılan en büyük tesislerden birisi” dedi. Başkan Soyer ayrıca, “Tarımda dışa bağımlılığımızı değiştirmek için İzmir’den doğan bir misyonumuz var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Köylü milletin efendisidir’ dedirtene kadar tarım konusunda çalışmaya devam edecek” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bayındır süt işleme ve Ödemiş et işleme tesislerinin açılışında konuştu.  

‘Başka bir tarım mümkün’ sloganıyla hayata geçirilen adımları bir bir açıklayan ve kentte adeta devrim niteliği taşıyacak kırsal kalkınma hamlelerini önceki gün duyuran Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer bugün de Bayındır'da belediye iştiraklerinden BAYSAN'ın 65 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek süt işletme fabrikası ve Ödemiş'teki et işletme tesisinin tanıtımını yaptı.

Toplantıya CHP PM Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BAYÇİKOOP) Başkanı Ersoy Sümerkan da katıldı. 

"KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR" DEDİRTENE KADAR ÇALILACAĞIZ!
Belediye Başkanı Soyer, “Bugün Bayındır halkının dört gözle beklediği ve ilçemizi kalkındıracak UHT tesisimizi açacağız. Büyük bir mutlulukla duyurmak istiyorum ki 65 milyon TL’lik bütçeyle 7 bin metrekarelik zemin alana oturacak. Bu tesis son yıllarda kamu eliyle açılan en büyük tesislerden birisi. Fabrikalarını yabancılara satan anlayış yerine kendi fabrikamızı kurmak toprağımızın bereketini büyütmek demek. İşleme, pazarlama ve satış aşamalarında üreticilerimize destek olmak en büyük amacımız. Fabrikamızda 100 kişi istihdam edilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu fabrikada işlenecek sütle alım ve satım garantisi verecek. Ürünlerimizi aldıktan sonra işleyeceğiz, pazarlama ve satışını birlikte yapacağız. İnek sütü alımlarımızı 16 milyon litreden 22 milyon litreye çıkarıyoruz. 'Süt Kuzu Projesi'yle ulaşacaklarından kalanlar paketlenerek piyasaya sunulacak. 7 milyon 500 koyun 5 milyon metre keçi 2 milyon litre manda sütü satın alacağız. Günlük 100 ton süt işleme kapasitesi olacak. çeşitli peynir türleri üretilecek. Manda sütünden kaymak ve dondurma da yapacağız. Tesisimizde yüksek miktarda atık su arıtımı yapılacak. Bu su tarımsal sulamada kullanılacak. Bu tesis dün açıkladığım İzmir tarımının önemli bir vizyonunu oluşturuyor. İzmir’de yeni bir tarım politikasını inşa etme politikasıdır. Tarımda dışa bağımlılığımızı değiştirmek için İzmir’den doğan bir misyonumuz var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Köylü milletin efendisidir’ dedirtene kadar tarım konusunda çalışmaya devam edecek” dedi.

ÜRETİCİYE DESTEK RAPORU 
Başkan Soyer önceki gün yaptığı açıklamalar kapsamında belediye tarafından yapılan alımlar, sözleşmeler için rakamlar verdi. 

"2019 yılında yaptığımız toplam alımların miktarı 125.377.092 Türk Lirası. Bu alımın İzmir kooperatiflerinden alınan kısmı 121.447.379 lira. 2020’de yaptığımız toplam alımların miktarı ise 144.762.472 lira. Bu alımın 127.595.174 liralık kısmı İzmir kooperatiflerinden yapıldı. Bu alımları 2021 yılında da artırarak sürdüreceğiz" diyen Büyükşehir Belediye Başkanı, 2021 yılı içinde Büyükşehir’in Ödemiş’teki Et Entegre Tesisi için üreticilerden 50 bin adet kuzu ve 4 bin adet karasığırı satın alacaklarını da söyledi ve “Et Entegre Tesisi, önümüzdeki Nisan ayından itibaren tam kapasiteyle çalışmaya başlıyor. Havza ölçeğinde yapacağımız alımlarda ise örneğin Beydağ’dan 100 ton kestane, Ödemiş’ten 300 ton patates, Bayındır’dan 200 ton salçalık biber satın alacağız” ifadelerine yer verdi. 

Soyer, Büyükşehir’in 2021 ve 2022 döneminde toplam 338 milyon 600 bin TL’lik alım yapacağını da açıklayarak, “Böylece Büyükşehir’in köylüye yapacağı maddi destek neredeyse üç, dört katına çıkacak. Bunun 154 milyon 600 bin lirası süt ürünlerine, 97 milyon lirası et ürünlerine, 15 milyonu yem bitkilerine ve geri kalan 72 milyon ise diğer ürünlere tekabül ediyor. Tüm et ve süt alım sözleşmeleri, kuraklıkla mücadeleye katılan üreticilerle bu yıl içinde imzalanacak. Büyükşehir, 2021’de alım garantisi verdiği tüm bu ürünleri, piyasa değerinin üzerinde bir bedelle satın alacak. Bu da üreticilerin emeğinin karşılığını almasını sağlayacak” dedi.