26 Şubat 2020, Çarşamba

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

11 Eylül 2019, Çarşamba 10:11

KÖYLÜLERİN SU FATURASI TEPKİSİ ÇIĞ GİBİ

Eskiden orman köyleri statüsünde olan mahallelerde uygulanan su indiriminin hükümetin çıkardığı yasa ile kaldırılmasına gelen tepkiler dinmiyor. Her gün gazetemizin ihbar hattına ulaşan vatandaşlar, uygulamaya olan tepkilerini dile getiriyor. Daha önce Pamukyazı ve Şehitler köylerinde vatandaşlar eylem yaparak duruma tepki göstermişti. Farklı köylerden gazetemize ulaşan vatandaşlar uygulamanın geri çekilmesini istiyor.

KÖYLERDEKİ DOĞAL HAYAT BİTECEK

Vatandaşlar yeni su tarifesi nedeniyle bahçelerindeki ağaç ve çiçekleri dahi sulayamayacak hale gelmekten dolayı yakınıyor. Köylerde indirimin kaldırılmasıyla kimsenin fazla su kullanamayacağını ifade eden vatandaşlar, köylerdeki doğal hayatın bitmesinden endişeleniyor.

BU FATURALARI ÖDEME GÜÇLERİ YOK

Eskiden orman köyü statüsünde olan mahallelere su indirimi uygulanıyordu. Resmi gazetede yayınlanan karar ile indirim kaldırılınca büyükşehir belediyelerindeki eski köylerde yaşayan vatandaşların su faturaları zamlandı. Su kullanma ve atık su bertaraf bedeli tam 10 kat zamlanırken, faturalardaki toplam tutarda ise 8 katı aşan bir artış meydana geldi. Önceden 100 lira su fatura ödeyen bir kişiye Eylül ayında 850 lira fatura geldi. HASAN DEMİR