12 Ağustos 2020, Çarşamba

Son Güncelleme: Bugün

Politika

4 Şubat 2017, Cumartesi 13:08

KILIÇDAROĞLU ŞEHİT POLİS FETHİ SEKİN PARKININ AÇILIŞINI YAPTI

Kılıçdaroğlu Bayraklı Adliyesi’nin bulunduğu İslam Kerimov Caddesi’ne “Şehit Polis Fethi Sekin”, Şehit Polis Fethi Sekin Caddesi’nin güneyinde yer alan 1586/1 Sokak’a da yine aynı saldırıda şehit olan “Şehit Musa Can” adı verileceği isim koyma törenleri ile 'Kahraman Polis'in adının ölümsüzleşeceği parkın açılışını yaptı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu saat 11.30’da İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na indi. Kılıçdaroğlu’nu burada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda partili karşıladı. Kılıçdaroğlu Bayraklı Adliyesi’nin bulunduğu İslam Kerimov Caddesi’ne “Şehit Polis Fethi Sekin”, Şehit Polis Fethi Sekin Caddesi’nin güneyinde yer alan 1586/1 Sokak’a da yine aynı saldırıda şehit olan “Şehit Musa Can” adı verileceği isim koyma törenleri ile 'Kahraman Polis'in adının ölümsüzleşeceği parkın açılışı için Bayraklı'ya geçti.

TABELALAR ÇAKILDI

Parkın açılışından önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısıyla aldığı karar doğrultusunda Bayraklı Adliyesi’nin bulunduğu İslam Kerimov Caddesi’ne “Şehit Polis Fethi Sekin”, Şehit Polis Fethi Sekin Caddesi’nin güneyinde yer alan 1586/1 Sokak’a da yine aynı saldırıda şehit olan “Şehit Musa Can”ın isimlerinin verildiği caddelerin tabelaları çakıldı. Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın da katıldı. Kılıçdaroğlu daha sonra şehit polis Sekin'in adının verildiği İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bayraklı’da 40 dönüm alan üzerinde kurduğu parkın açılışına katıldı.

KOCAOĞLU: UNUTTURMAYACAĞIZ!

Yaşanan terör saldırısında Adliye'de şehit düşen Fethi Sekin ve Musa Can'ı anan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bugün herhangi bir bina açılışı ya da tören değil. Bu farklı bir şey. 13 senedir belediye başkanlığımda bunu ilk kez yaşıyorum bu bir anma, bu bir saygı. Bu vatanı vatan yapan, bu milleti bağımsız yaşatan tüm şehitlerimize, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, teröre karşı mücadele eden, vatanımızı, milletimizi, bağımsızlığımızı koruyan tüm şehitlerimize karşı, bu ülkede demokrasinin, cumhuriyetin yaşaması için, tüm şehitlerimizi anmak için, onların aziz hatırası önünde saygı duyma günüdür. Biz onların anılarını, hatıralarını unutturtmamak zorundayız. Ve Unutturmayacağız…. Bu parkta ve Adliye önündeki caddede şehitlerimizin ismi ilelebet yaşayacak. İzmir barışın, özgürlüğün, kardeşliğin kenti… Ülkede birlik beraberlik için, barış gelmesi için tüm İzmirliler elinden gelen desteği vermiştir, bugün vermiştir, yarın da verecektir... İzmir her zaman hazırdır… Kahraman polisimiz İzmirlilerin gönlünde ilelebet yaşayacaktır. Hatırası önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.

"BİR FETHİ SEKİN ÖLÜR, BİN FETHİ SEKİN DOĞAR"

Törende İzmirlilere seslenen Şehit Fethi Sekin'in babası Zeki Sekin'in konuşması duygu dolu anlar yaşattı. Şehit babası Zeki Sekin, “Fethi’m o güzel gözlerini dünyaya açtığında ben Ankara’da resmi görevdeydim. Şehit olduğunda Aydın’da ameliyattan yeni çıkmıştım. Cenazesine katılamadım. İzmir şehidine sahip çıktı. Elazığ şehidine sahip çıktı. Türkiye şehidine sahip çıktı. Allah herkesten razı olsun. Ben de o yağmurda ıslanıp tabutunu taşımak isterdim. Oğlumun bedeni şu an burada değil ama İzmir’in dağlarında her çiçek açtığında onun kokusunu duyacağım. Rahat uyu Türkiye’m. Şehitler ölmez, vatan bölünmez… Bir Fethi Sekin ölür, bin Fethi Sekin doğar… Birlik beraberliğimiz korudukça hiç kimse vatanımızı bölemez, bizi parçalayamaz” diye konuştu. Zeki Senin, son olarak oğlunun adının Adliye Binası’na verilmesini istedi.

AŞKIN: BİZ KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR...

İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ise, “Toprakları ancak o toprakların kahraman evlatları vatan yapabilir. Bu Anadolu topraklarında yüzyıllardır böyle oldu. Bundan sonra da öyle devam edecek. 5 Ocak günü kahraman Fethi Sekin çok büyük bir ders verdi. Arkadaşlarıyla birlikte bir an bile tereddüt etmeden mücadele etti. Bütün İzmir’in, bütün Türkiye’nin kalbinde çok büyük bir yer etti. Eğer bugün bu kentte huzur ile yaşıyorsak onun ve arkadaşlarının sayesindedir… Ona sahip çıkan tüm İzmirlilere teşekkür ediyorum. Emniyet teşkilatı Türkiye Cumhuriyeti’nin bağrından çıkmış bir teşkilattır bu ülkeyi bölmek isteyen tüm alçakların karşısında durmaktadır. Hiç kimse endişe etmesin. Biz kanımızın son damlasına kadar bu millete devlete sahip çıkmak için mücadele edeceğiz” dedi ve Şehit Polis Fethi Sekin’in adının adliye binasında yaşatılması için çalışmaların sürdüğünü aktardı. Aşkın, son olarak Büyükşehir Belediyesi’ne çabalarından ötürü teşekkür ederek, Mustafa Kemal Atatürk ve tüm vatan şehitlerini andı. “BU

ÜLKE İÇİN BU MÜCADELEYİ YAPACAĞIZ”

Kemal Kılıçdaroğlu, İzmirli vatandaşlar tarafından İzmir marşı eşliğinde ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarıyla karşılandı. Yaşanan acı saldırıyı kınayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Teröristler hep yılgınlık yaratır, bıktırırız ve istediklerimizi kabul ettiririz diye düşünürler… Ama o hainler şunu bilmiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti sıradan bir devlet değildir. Bu ülkeyi kuranlar canlarını vermeyi göze aldılar. Bu ülkenin sınırında binlerce şehidin kanı var. Bu ülkenin sınırı cetvelle, pergelle çizilmedi. Şiddet kimden gelirse gelsin, hepsinsin önünde göğsümüzü siper etmeye hazırız. Bu ülke için bu mücadeleyi yapacağız. Bu bizim ortak görevimizdir” diye konuştu.

“HEP BİRLİKTE DİK DURMASINI BİLECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu, “Fethi Sekin bütün Türkiye’nin gönlünü titretti. O mücadeleyi yapmasaydı çok daha acı olaylarla karşılaşacaktır. Çok büyük olayları engelledi. Her iki şehidimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Onlar bu ülkenin gönlünde. Polislerimizle zaman zaman kavga ederiz. Ama polislerimiz 24 saat görev başındadır. Biz evde uyuruz ama onlar görev yapar. Kimimizin dayısı, amcası, babası, komşusudur. Onlar bu milletin bir parçası. Polise, askere sıkılan her kurşun, millete sıkılan kurşundur. Her birimizin yakınında bir polis vardır. Çok zor şartlarda görev yaptıklarını biliyorum. Onların haklarını tam ödüyor muyuz? Emin olun ödeyemiyoruz. Ama ödememiz gerekir. Askerlerimiz eksi 35 derecede nöbet tutuyorlar. Biz sokaklarda rahatça yürüyebilelim diye mücadele veriyorlar. Asker ve polis herkese şükran borçluyuz. Bu parkta onların ismini sonsuza dek yaşatacağız. Onları asla unutmayalım. Şehitlerimize gereken değeri yeterince vermiyoruz. Şehitlerimiz yakınlarını, gazilerimizi kucaklayalım. Eğer bugün burada rahatça konuşabiliyorsak, onlara minnet borçluyuz. Teröre karşı hep birlikte dik durmasını bileceğiz” dedi.