23 Ocak 2019, Çarşamba

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

13 Şubat 2018, Salı 08:05

İNSAN MANZARASI OPERASYONU

 “İnsanların arasındaki sevgisizliği, başkasının halinden anlamazlığı göstermiyor mu? Doymak bilmiyor insanlar artık. Benciller, hep başkalarından daha iyi durumda olmak için çabalıyorlar. Yaşadıkları şartları birlikte düzeltip hep beraber daha iyi yaşamak için değil. Aynı kötü şartlarda, diğerlerinin üzerine basarak diğerlerinden biraz daha iyi durumda olmak için.” Bu sözler İlkay Akkaya'ya ait. Zamanında emperyalizme karşı mücadele eden halkın kapitalizme boyun eğmesi diyerek kısaca özetliyorum ben bu sözleri. Durum tespiti budur bence. İlkay hanım bir yandan büyük kentlerdeki salt gerçekleri yansıtmış. Katılmamak elde değil. Kendisi Seferihisar'a yerleşmiş.  İzmirli olmuş. Sakin sessiz bir hayatı seçerek büyük kentlerin keşmekeşliğinden kurtulmuş. Beni duymaz belki ama kendisine İzmir'e hoşgeldin diyorum.

Büyük kentlere bir lokma için yapılan yolculuklarda vazgeçtik insanlığımızdan. Oysa ne umutlarla çıkıldı bu yola... Bugün trafiğe çıktığınızda sanki bir yol kapma savaşını seyrediyorsunuz mesela. Bir iki dakika önce hedefe ulaşabilmek adına vahşileşiyor insanoğlu. “Önce yolu ben kapayım, ben bekleyeceğime o beklesin.” Diyoruz mesela. Çoğumuz yapıyor bunu. Yada resmi dairelerde ilk benim işim görülsün, asansöre metroya otobüse ilk ben bineyim, inenlere de saygı yok ha!! bir bencillik aldı başını gidiyor. İki dakikanın hesabını yapar olduk. Sanki o iki dakikada dünyayı kurtaracağız.

Yere düşeni görmezden gelip “amaan banane “ demeye başladık. İnsanlığı kenara itip bencillikte tavan yapıyoruz. Akıllı telefonlarla tamamen asosyalleşmiş durumdayız. Yozlaşan bu kültürle güzel günleri nasıl göreceğiz? Merak ediyorum. Yerli bir robotu konuştuğu için formatlayan susturan bakanlara sahibiz. Hatta robot özür dilemiş falan.

Diyanetle Adnan hoca ve cicişlerinin kapışmasını izledik. Bayağı ilginçti. Aklımıza operasyon var!!! Birbirleriyle yarışan medyamız var hepsi aynı anda savaş ve askeri diziler yayınlıyorlar. Dizilerde filmlerde operasyon... Haberlerde operasyon... Trafikte operasyon... Meydanlarda alanlarda operasyon...

Emeklerimizde operasyon... İnsanlığa operasyon... Yetiş insanoğlu yetiş maddi manevi her şeyde operasyon var!!! “Zalım zalım zalım zalım, ne olacak benim halım...”