22 Ağustos 2019, Perşembe

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

9 Şubat 2019, Cumartesi 10:42

GENEL MÜDÜR TORBALI’DA SAKIZ AĞACI AŞILADI

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Torbalı Orman Fidanlık Müdürlüğü ile Torbalı Orman İşletme Şefliğini ziyaret etti. Türkiye’nin en iyi fidanlıklarından biri olan Torbalı Orman Fidanlık Müdürlüğü’nde fidan üretim alanlarını ve seraları gezen Genel Müdür Bekir Karacabey, çalışmaları inceledi. Fidanlık Müdürü Hasan Özşahin ve orman mühendislerinden çalışmalarla ilgili bilgiler alan Karacabey, çalışmalarla yakından ilgilendi.

SAKIZ AŞISINI KENDİSİ YAPTI

Genel Müdür Karacabey, Sakız Eylem Planı ve Fidanlık Müdürlüğü’nün 2019 yılı üretim programı çerçevesinde Pistacia atlantica türüne yapılmakta olan 5000 adet Pistacia lentiscus chia aşı (kültür sakızı)çalışmalarını yakından inceledi. Daha sonra Karacabey bizzat kendisi de bir adet yandan yanaştırma sakız aşısı yaptı.

YÜZ BİN ADET PİSTACİA ATLANTİCA FİDANI DİKİLECEK

Fidanlık Müdür Yardımcısı Fatma Yıldız burada konuya ilişkin yaptığı bilgilendirmede; yapılmakta olan 5 bin adet sakız aşı çalışmalarının yarısı yandan yanaştırma aşı yöntemi ile yarısı ise kalem aşısı şeklinde yapıldığını başarı oranı merakla beklendiğini belirtti. 2020 yılı aşı çalışmaları için 7500 adet aşı altlığı üretimi yapıldığını, sonraki yıllarda aşı çalışmalarında kullanılmak üzere 100 000 adet Pistacia atlantica fidanı üretimi için tohum ekimi yapılması planlandığını belirtti. HASAN DEMİR