14 Ağustos 2020, Cuma

Son Güncelleme: Bugün

Politika

1 Mayıs 2017, Pazartesi 14:17

DELİCAN VE GÜVEN 1 MAYIS’I KUTLADI

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ve CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven 1 Mayıs nedeniyle mesajlar verdi.

CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven ,1 Mayıs İşçi Bayramı sebebiyle yayınladığı mesajla, tüm emekçilerin bayramını kutladı. Güven "İşçilerimizin ve Hayır bloğunda yer alan tüm cumhuriyet sevdalılarının oyu asla boşa gitmemiştir" dedi.CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, şunları söyledi: "En büyük sorunlardan birisi olarak emek dünyasının karşısında duran, kıdem tazminatlarının kaldırılmasıyla ilgili, AKP iktidarından halen işçilerimizi rahatlatacak bir açıklama yapılmadı. İşçi kazaları ve bunun sonucunda yaşanan ölümlerde, Türkiye Avrupa'da birinci, Dünya üçüncü sırada.Anlayacağınız işçinin ve emeğin hiçe sayıldığı bir ülke durumundayız. Bunun tek sorumlusu da 15 yıldır ülkeyi yöneten iktidardır. 5 yıllık AKP iktidarında, işçiye yoksulluk, zulüm, haksızlık ve ölüm reva görülmüştür.

16 NİSAN BÜTÜNLEŞMESİNE DEVAM ETMELİYİZ

Tüm bunlar karşımızda dururken, 16 Nisan'da yapılan referandumda işçilerimiz, sendikalarımız baskı altına alınmış, referandumda Hayır dememeleri için türlü türlü baskılar yapılmıştır. Tüm bu baskılara rağmen emek dünyası yılmamış, boyun eğmemiş ve 16 Nisan'da Hayır'ın kazanmasında en önemli rollerden birini üstlenmiştir."CHP İzmir İl Başkanı Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:"Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı ne olursa olsun herkes biliyor ki 'Hayır' kazandı. Bu nedenle 1 Mayıs, haksızlığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe ve baskılara karşı 16 Nisan'da gösterdiğimiz dayanışmayla bütünleşmelidir. CHP olarak bizler 1 Mayıs Mücadele, Birlik ve Dayanışma Günü'nü emeğin, demokrasinin ve özgürlüğün bayramı olarak, emekçi halkımızla birlikte meydanlarda kutlayacağız. İşçilerimizin ve Hayır bloğunda yer alan tün cumhuriyet sevdalılarının oyu asla boşa gitmemiştir. Yapılacak ilk seçimlerde 'hayır'dan gelen güçle Türkiye'nin, emeğin, kardeşliğin ve kalkınmanın iktidarı kurulacaktır. Tıpkı baskı, tehdit ve şantajla kazandıkları 1 Kasım seçimlerinde verdikleri sözlerin hiç birini tutmadıkları, çizdikleri terörsüz, ölümsüz, krizsiz Türkiye tablosunun tam tersini bizler yaşattıkları gibi, bu referandum öncesi verdikleri sözleri tutmayacaklarını, kendi saltanat ve iktidarları için çalışacaklarını çok iyi biliyoruz. İşçinin sorunu, geçimi ve dertleri AKP'nin umurunda değildir, olmayacaktır.

 DELİCAN : HER EMEKÇİ HAKKINI ALMALIDIR

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican’dan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeni ile yaptığı yazılı açıklama, şunları söyledi:"Bir ülkenin ekonomisinin güçlenmesi de toplumsal huzur ve barışı da emekçilerinin gücü ve haklarını alması ile mümkündür. Alın teri, en bereketli yağmurdur. Emeğin cinsiyeti yoktur, ırkı, dini, dili yoktur. Her emek ve emekçi saygıya değerdir. Hakkını almalıdır. Emekçi kardeşlerimizin dayanışmak, sorunlarına çözüm aramak ve düşüncelerini dillendirmek için alana çıktıkları 1 Mayıs’ı resmi tatil eden bir düşüncenin temsilcisi olarak; emekten yana politika ve uygulamalara öncelik veren bir partinin temsilcisi olarak onurlu ve huzurluyum.!

TAŞERON VE MEVSİMLİK İŞÇİLERİN KADRO SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

 AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, hükümetin taşeron ve mevsimlik işçilerin kadro sorunlarını çözmek için hummalı bir çalışma dönemine girdiğini öne sürerek, "Çalışma hayatını düzenleyen önemli adımlar attık. İşçilerin örgütlenmesini destekledik, örgütleri ile güçlü diyaloglar geliştirerek, işçilerimizin sorunlarını çözme noktasında niyetin ötesine geçen kararlar aldık. Haklarını teslim etmek, çalışma güvenlikleri için gerekli tedbirleri almak için çalışmaya devam ediyoruz. Biliyoruz ki; alın terinin hakkını almadığı bir ekonomik ve sosyal kalkınma mümkün değildir. İnanıyoruz ki, ülkemizin gerçek gücü; başta birlik ve beraberlik şuurumuz; sonra da tarlalardan, atölyelere; fabrikalardan tezgâhlara her alanda üreten işçimiz, çiftçimiz, memurumuz, esnafımız, iş adamımızdır. Gücümüz ve gelecekten umudumuz; kadını, erkeği, genci ile emek verenlerdir" dedi.