15 Aralık 2018, Cumartesi

Son Güncelleme: Bugün

Gündem

13 Mart 2018, Salı 07:42

CESARET YÜREK İSTER

Geroge Orwel'in bir sözü var. Der ki “ Bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa gerçekleri söyleyenlerden o kadar nefret eder.” Hak vermemek elde değil. Bu durumu günlük yaşamlarımızda örneklerini çok rahat bir şekilde görüyoruz. Toplumumuzun büyük bir kısmı o kadar olumsuz yanlış ve zararlı olgulara göz yumuyor, sessiz kalıyor ki bu durumu anlamak gerçekten zor. Bir cahiliye dönemidir sürüp gidiyor. Yalanlara alışmış, ne denirse “eyvallah “ diyen alkışlayan bir toplum gerçekleri söyleyenleri iter duruma geldi. Doğru zamanda doğru yerde olan insanlar tarih boyunca hep nadir çıkmıştır. Sonuçta o nadir insanlar hep haklı çıkmışlardır.

“Ne mutlu; eğri zamanda, doğru yerde durabilene...” Pir Sultan Abdal. Doğru yerde durmak. Doğrunun hakkın peşinde koşmak. Çok önemli. Nadir sayıda da olsa doğru zamanda doğrunun peşinde koşmalı insan. Tabi bu kolay bir şey değil. Kolay olmadığı için herkesin yapabileceği bir şey değil. Oysa Hz. Muhammet “Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır” demiştir. Yalana dolana talana haksızlığa karşı gördüğü halde görmezden gelen, susan onlarda kötüdürler.

Demek ki doğruyu zamanında cesaretle söylemek gerekir. İşte size doğru zamanda doğru söz söyleyen nadir insanlardan biri o da Can Yücel. “Bu ülkeye tüzük değil büzük lazım.” Demiş zamanında. İlahi Can baba ne desen doğru diyorsun. Saygı ve sevgiyle anıyoruz kendisini. Can babanın büzükten sanırım ne denmek istediğini anlamışsınızdır.

Doğruyu söylemek doğrunun peşinde koşmak tabi ki cesaret işi. Zaman yalana, talana, dolana, soyana, tacizlere, tecavüzlere, haksızlıklara, yerli ve milli sömürüye, emek sömürüsüne, takiyelere, din ve ırk sömürüsüne, din güncellemelerine cesaretle üzerine gitme zamanı gelmedi mi?