12 Ağustos 2020, Çarşamba

Son Güncelleme: Bugün

Spor

11 Ağustos 2017, Cuma 12:15

AVRUPA'NIN SİSTEMİNİ TORBALI'YA GETİRDİLER

Torbalı’da yaptığı yatırımlarla adından sıkça bahsettiren ve alt yapı takımıyla futbolcu yetiştiren Altınordu’dan yeni bir hamle geldi.

Torbalı’da yaptığı yatırımlarla adından sıkça bahsettiren ve alt yapı takımıyla futbolcu yetiştiren Altınordu’dan yeni bir hamle geldi. Altınordu yönetimi tarafından geniş yetkilerle donatılan teknik direktör Hüseyin Eroğlu, ilk iş olarak Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Korkut Ulucan yönetiminde, sporcular üzerinde bir gen araştırma çalışması yapılmasını istedi. Avrupa'da uygulanan sistem Altınordu'da da uygulanacak. Buna göre futbolcuların özellikle atletik performans ve psikolojik değerlerini daha net anlamak için genetik verilerden yararlanılacak.

NUMUNELER ALINIYOR

Projenin genetik ayağını yürütecek Doç. Dr. Ulucan, önceki gün İzmir'e gelerek Başkan Seyit Mehmet Özkan ve Hüseyin Eroğlu ile görüşüp projenin detaylarını anlattı. Eroğlu, ülkemizde ilk kez gerçekleştirilecek genetik verileri projesinin kısa sürede çok önemli katkılar sağlayacağını ifade etti. A takım ve U17 takımı oyuncularından alınan numunelerle başlayan proje, ilerleyen dönemde gelişerek devam edecek.

HASTALIKLARA KARŞI DAYANIKLI OLACAKLAR

Spor genetiğinin hızla ilerleyen bir bilim dalı olduğununu belirten Ulucan, “Bu proje sayesinde bir yandan genç oyuncuların atletik performanslarını ve antrenman özelliklerine yatkınlıklarını belirleyeceğiz, diğer taraftan da sporcu motivasyonu için gerekli psikolojik faktörlerin genetik temellerini analiz edeceğiz. Sporcularımız, bu bilgiler ışığında sakatlanmadan, dopingsiz ve daha hızlı gelişim süreci gösterecek ve uygun görülecek durumlarda psikolog destekleri ile motivasyonları en üst düzeyde tutulacak" dedi