25 Mayıs 2020, Pazartesi

Son Güncelleme: Bugün

Kültür/Sanat

27 Ocak 2017, Cuma 09:42

ANTİK KENTTE OPERA GÜNLERİ BAŞLIYOR

DEVLET Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Selçuk Belediyesi arasında imzalanacak protokolle, Efes Antik Tiyatro, gelecek eylül ayından itibaren Efes Ulusal Opera ve Bale Günleri'ne ev sahipliği yapacak.Torbalı halkının da yoğun ziyaret ettiği bölgedeki sanat etkinliğinden Torbalı ile beraber civardaki ilçelerde faydalanacak

Torbalı'nın uğrak yerlerinden olan Efes antik kentinde 1. Efes Ulusal Opera ve Bale Günleri, bu yılın eylül ayında düzenlenecek. Birbirinden önemli sanatsal etkinliklerin gerçekleştiği, dünyaca ünlü isimleri ve orkestraları ağırlayan UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Efes Antik Kenti, Selçuk'ta sanat turizminin de adresi olacak. Selçuk'un sanat turizminin de merkezi olması kapsamında ilk adımı atmak üzere Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Arzu Sugüneş, Devlet Opera ve Balesi İzmir İl Koordinatörü Mehmet Çelik ve turizmci Neşe Gürçay, Selçuk Belediye Başkanı AK Partili Dahi Zeynel Bakıcı'yı makamında ziyaret etti.

BÖLGE İÇİN ÖNEMLİ KÜLTÜR HAMLESİ

Selçuk'un farklı turizm türleri için elverişli bir kent olduğunu ifade eden Başkan Bakıcı, "Elimizde Efes Antik Tiyatrosu gibi önemli bir değer bulunuyor. Antik kentin içerisinde önemli bir yapı olan bu yeri Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü ile imzalayacağımız protokolle sanat turizminin merkezi haline getireceğiz. Bu karar doğrultusunda Devlet Opera ve Balesi'nin günlerini Selçuk'ta önce ulusal daha sonra uluslararası bir festivale dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu sene için 10 günlük olan festivali, önümüzdeki yıllarda daha da uzun sürelere yaymayı hedefliyoruz. Bu tür festivallerle Selçuk, sanat turizminin merkezi olacaktır. İnanç turizmi, kültür turizmi, doğa ve sağlık turizmi gibi şu anda Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğümüz ile sanat turizmi üzerine güçlü bir şekilde çalışmalar başlatma kararı aldık. Bu kapsamda bir protokol imzalayacağız. Bu protokolle Selçuk sahip olduğu antik tiyatro ile hak ettiği noktalara taşıyacağız. Efes Antik Tiyatro gibi bir alanda böyle bir festivale ev sahipliği yapacağız" dedi.